Ceny nehnuteľností a bývania rastú. Priemerná cena bývania je stále nižšia, ako tomu bolo v roku 2008. Ak sa ale pozrieme čisto na ceny bytov, ich priemerná cena je už dnes vyššia. Rozdiel je v cenách aj v úrokových sadzbách. V roku 2008 ceny úverov na bývanie boli na úrovni 6% ročne. Dnes je úroková sadzba blízko hranice 1,5% ročne. Oplatí sa do nehnuteľností investovať?
Rozdiely cien v regiónoch sú značné
Priemerné ceny bývania sa v Bratislave pohybujú okolo úrovne 2000 eur za m2, kým v Košickom kraji je to polovica. Keď ceny nehnuteľností rastú, veľa ľudí uvažuje nad ich kúpou za účelom investovania. Takýto zámer si treba starostlivo zvážiť.
Proces kúpi a prenájmu je lepšie zveriť do rúk odborníka. Pri investícii do nehnuteľností je potrebné počítať s poplatkami úradov, poplatkami za správu nehnuteľnosti, cenou energií, poistenia a v neposlednom rade aj s daňami. Všetky tieto poplatky musíte platiť, či máte zisk alebo nie. Ak by si niekto myslel, že nájom zaplatí hypotéku a všetky poplatky, môže zostať sklamaný. Niektoré regióny neumožňujú pýtať tak vysoký nájom.
Ceny nehnuteľností vs. výnosy
Priemerné výnosy prenájmu po odpočte nákladov a pred zdanením sa pohybujú na úrovni 3-5% ročne z investície. Rast cien nehnuteľností zvyšuje dopyt po úveroch. Opatrenia Národnej banky sa snažia tento dopyt tlmiť. Dnes banky bežne vyžadujú, aby ste aspoň 20% ceny nehnuteľnosti dali z vlastného vrecka. Počet žiadostí o úver na bývanie už klesá. Napriek tomu sa očakáva ďalší rast cien nehnuteľností.
Tu nájdete zoznam našich realitných špecialistov. Sú pripravení poradiť a pomôcť s investičným rozhodnutím aj jeho realizáciou. Nájdu investičnú nehnuteľnosť, vybavia administratívu aj zabezpečia financovanie.
Prečítajte si tiež: Úspešná cesta, ako bezpečne predať nehnuteľnosť.
Údaje použité v článku boli čerpané zo štatistík uverejnených na stránkach www.nbs.sk a z vlastných štatistík autora.