Kvalitné cestovné poistenie je alfou a omegou.

Leto sa nám síce blíži míľovými krokmi ku koncu, ale ešte mate stále veľké možnosti si užiť posledné slnečné dni, či len tak sa zobrať na malý jednorazový poznávací výlet do zahraničia.

Pred každým výletom alebo dovolenkou si snažíme pobaliť všetko potrebné, ale myslíme pri  tom aj na cestovne poistenie?

Vedeli ste, že európsky preukaz aj keď je súčasť vašej príručnej batožiny, platí len v prípade ošetrenia v štátnom zariadení?

Preto pred vycestovaním, či za oddychom, výletom do zahraničia  odporúčame mať aj klasické cestovne poistenie. Toto poistenie naozaj zachráni rozpočet určený nielen na dovolenku, ale hlavne pomôže aj pri malom úraze.

Po skončení pandémie je vidieť ako záujem o cestovanie a cestovne poistenie stúpol. Napr. v Allianz poisťovni za prvé štyri mesiace narástol nákup cestovného poistenia až o 234 %. Najväčšie odškodnenie za poistnú udalosť  v posledných dvoch rokoch evidujú za  tráviace ochorenie v Španielsku, kde  za ošetrenie a liečbu klienta uhradili 55-tisíc €.  Štatistiku udalosti navýšil tejto poisťovni aj  prípad, kde klient pri jazde na motorke v Thajsku, utrpel nehodu a zranil si obe nohy. Náklady za liečbu dosiahli takmer 44-tisíc €. Ďalší klient si pri nehode na motorke v Indonézii zlomil kľúčnu kosť. Účet v nemocnici presiahol 17-tisíc €.  

Poisťovne ponúkajú krátkodobé alebo celoročne cestovné poistenie. Odporúčam, aby cestovne poistenie obsahovalo krytie minimálne týchto rizík:

  • liečebné náklady
  • úrazové poistenie
  • poistenie batožiny
  • poistenie zodpovednosti za škodu.

Cestovné poistenie v komerčnej poisťovni s vyššie uvedenými rizikami stojí v priemere cca 1,46 € na deň,  10 € na 7 dní. Nie je otázka, či sa oplatí alebo neoplatí  poistiť za desať euro, pretože si poisťujeme náhodnú udalosť, ktorá sa môže alebo nemusí stať. Avšak pozrime sa na to, aké sú reálne náklady na liečenie rôznych „dovolenkových“ úrazov.

Len pri bežnom kúpaní v mori. Nedopatrením stúpite na morského ježka a pichliače Vám dokážu veľmi znepríjemniť ďalší pobyt. Väčšinou je nutné navštíviť lekára. Návšteva ambulancie (nemocnice) vytiahne z Vašej peňaženky asi  100 €. Možno si poviete , veď to je taká malá nehoda a sto eur nie je až taká veľká suma. Čo však v prípade vážnej nehody alebo ochorenia? Tam sa náklady môžu pohybovať od 3000 € vyššie. Je to neľahká situácia pre samotného pacienta a zároveň aj jeho blízkych.

Ak sa chcete na dovolenke potápať, jazdiť na bicykli, liezť po skalách či inými aktivitami spestriť aktívny relax, nezabudnite na pripoistenie športu.

Pozor aj na  chronické choroby, na ktoré sa liečite už pred vycestovaním.  Poisťovne ako  napr. AXA Assitance, UNIQA poisťovňa, ktoré kryjú aj chronické ochorenie. Napr. na 1 deň pre jednu osobu je toto  od 1,80 eur.

Zvážte pred každou cestou do zahraničia cestovné poistenie alebo si ho jednoducho uzatvorte na celý rok. Pri celoročnom cestovnom poistení je však potrebné pamätať na to, že maximálna dĺžka jedného vycestovania nesmie byť dlhšia ako 45 dní. Poznačte si telefónne číslo Asistenčnej služby do telefónu a v prípade poistnej udalosti okamžite službu kontaktujte. Funguje 24 hodín denne a operátori asistenčnej služby Vám pomôžu v tejto neľahkej situácii. O situácii informujte aj svojho finančného sprostredkovateľa.

Jednoznačne odporúčam, aby ste sa obrátili na finančného poradcu a vybrali spolu vhodné cestovné poistenie, ktoré pokryje Vaše potreby a požiadavky.

Jana Ivaničová, produktová manažérka Broker Consulting